۳۷ درصد اقتصاد استان زنجان مربوط به صنعت است

افشارچی در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید که با حضور وزیر دادگستری برگزار شد، گفت: زنجان، شانزدهمین استان صنعتی کشور است در حالیکه چه از نظر جمعیت و چه وسعت پایین‌تر از این میزان هستیم.

او افزود: هم اکنون در جهت سرمایه گذاری های سیستماتیک در استان گام برمی داریم، تاکنون نیز سرمایه گذاری هایی انجام شده اما خیلی جامع و کامل نبوده بلکه اقتضایی بوده است.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه تصمیمات گذشته برای استان در حال مرور است، گفت: در خصوص ایجاد صنایع پاک، انرژی بیشتری صرف خواهد شد و به سمت صنایع کم آب بَر و کم انرژی خواه حرکت می کنیم.

افشارچی با بیان اینکه زنجان، کمترین نرخ بیکاری را به نسبت در کشور دارد، افرود: نرخ مشارکت اقتصادی در این استان نیز ۶ درصد بالاتر از متوسط کشوری است.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8225193/%DB%B3%DB%B7-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B2%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7-%D8%A8%D9%87-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

استاندار زنجان سبد صنعتی استان را متنوع خواند و ادامه داد: صنایع بسیار بزرگی در حوزه مواد شوینده، مواد سلولزی، برق و الکترونیک و دیگر صنایع در استان فعال هستند.

استاندار زنجان ادامه داد: امسال ۷۲۰ میلیارد تومن از محل تبصره ۱۸ به صنایع فعال در استان پرداخت می شود که ۷۵ درصد آن تاکنون پرداخت شده و مابقی نیز تا ۲ ماه آینده برای سرمایه در گردش و سرمایه ثابت در حال پرداخت است.

افشارچی گفت: اطلس سرمایه گذاری استان در دست تهیه است و مرکز سرمایه گذاری زنجان نیز تجهیز شده و نرم افزار پنجره واحد سرمایه گذاری برای تسهیل در جذب سرمایه گذاران در حال ارتقاء است.

او گفت: بر اساس تاکیدات رهبر معظم انقلاب نسبت به اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری، انرژی بیشتری در حوزه تولید که مبنای اشتغال است، صرف می کنیم.

افشارچی افزود: با برنامه ریزی های انجام شده، صنعت، ارزش افزوده زیادی برای استان ایجاد کرده است و امسال حجم بسیار زیادی از مالیات‌های ارزش افزوده به استان برگشته است که قابل مقایسه با سالهای گذشته و حتی میزان بودجه تملک دارایی استان هم نیست.

او با تأکید بر اینکه برای بازگرداندن واحدهای صنعتی به چرخه تولید که نیاز به کمک دارند، در استان هم قسم هستیم و با هماهنگی بین مجموع دستگاهها و قوه قضاییه چندین واحد احیا شده است، افزود: امسال در حوزه اعتبارات دولتی و صنعتی نیز استان رشد خوبی داشته است.