ویژگی‌های شیعه حقیقی و ایمان واقعی در کلام امام یازدهم شیعیان

امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین پیشوای شیعیان است که طبق روایات، ایشان در هشتم ربیع‌الثانی سال ۲۳۲ هجری قمری متولد شده اند و از جمله امامانی هستند که مدت زیادی از عمر مبارک خود را در زندان‌های خلیفه عباسی گذرانده اند.

حجت الاسلام سعیدی آریا با ذکر مثالی ادامه داد: مثلاً اگر فرد ایمان داشته باشد، شیطان روی طمع او دست می‌گذارد؛ به طوری که این فرد، همیشه نگران رزقش است و در این میان، ایمان او باید به حدی باشد که بداند خداوند رزاق است و هر خیری را به صورت مضاعف به بنده اش می‌دهد و همه این‌ها حاکی از ریشه‌های اعتقادی افراد هستند. زیرا خداوند، اجر انسان نیکوکار را ضایع نمی‌کنند. اما اگر ایمان فرد کم باشد، شیطان به او وعده فقر می‌دهد. بنابراین، فرد باید شناخت و ایمان داشته باشد و بداند که خداوند حکیم است.

 به گفته این کارشناس مذهبی، ایمان، منشأ اثر و عمل است و شیطان، دقیقاً ایمان افراد را مورد هدف قرار می‌دهد. بنابراین، همیشه در صحیفه سجادیه از خداوند می‌خواهیم که ایمان ما را نگه دارید تا تزلزلی در آن به وجود نیاید و در ایمان خود، ثابت قدم باشیم. زیرا چیز‌هایی وجود دارند که برای ایمان فرد خطرآفرین هستند که از آن جمله می‌توان به وسوسه شیطان و نفس اماره اشاره کرد. زیرا شیطان، روی زیربنای ایمان افراد دست می‌گذارد و اگر فرد اعتقاد نداشته باشد و یا پشتوانه فکری و اعتقادی اش درست نباشد، وسوسه‌های شیطانی، کارشان را انجام می‌دهند و به شکل‌های مختلفی، خود را بروز می‌دهند. 

حجت الاسلام سعیدی آریا با بیان این که امام حسن عسکری (ع) توصیه به مراقبت از خود کرده اند، افزود: امام حسن عسکری (ع) می‌فرمایند: از ما نیست کسی که از خودش مراقبت نمی‌کند و مراقبت از جوارح، فکر، چشم، گوش و… بسیار مهم است. زیرا در شأن زندگی افراد، یعنی ایمان آن‌ها تأثیر می‌گذارد. بنابراین، دعا سلاح مومن است.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8273907/%D9%88%DB%8C%DA%98%DA%AF%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%DB%8C%D8%B9%D9%87-%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%85-%D8%B4%DB%8C%D8%B9%DB%8C%D8%A7%D9%86

به گفته این کارشناس مذهبی، اهل معرفت چه حال خوب و چه حال بدی داشته باشند همیشه شاکر خداوند متعال هستند و می‌گویند خدایا به داده و نداده ات شکر. زیرا می‌دانند که پروردگار مهربان حکیم هستند و درواقع، خداوند به بندگانش ظلم نمی‌کنند و اگر در شدت سختی و مصیبت، بنده‌ای بگوید که آن فرد حقش نبود که چنین بلایی سرش بیاید. یعنی این که تصور می‌کند نعوذبالله، خداوند در حق بنده اش ظلم کرده اند و به همین دلیل، ایمان بسیار مهم است. 

امام یازدهم (ع) فرموده اند: هرکسی که در زمره شیعیان خوانده شود، ولی ویژگی‌های یک شیعه حقیقی و واقعی را نداشته باشد، شیعه محسوب نمی‌شود؛ به طوری که حضرت (ع) فرموده اند: ««شیعة عَلِّىٍ هُمُ الّذین یؤثِرُونَ اِخوانَهم عَلى اَنفُسِهِم وَ لَو کانَ بِهِم خصاصَةٌ وَ هُمُ الَّذینَ لایَراهُمُ اللّه حَیثُ نَهاهُم وَ لا یَفقَدُهُم حَیثُ اَمرَهُم، وَ شیعَةُ عَلِىٍّ هم الَّذینَ یَقتَدُون بِعَلىٍ فى اکرامِ اِخوانِهُم المُؤمِنین.» «پیروان و شیعیان على (علیه السلام) کسانى هستند که برادران (دینى) خود را بر خویش مقدم مى‏ دارند گرچه خودشان نیازمند باشند و شیعیان على (علیه السلام) کسانى هستند که از آن‏چه خداوند نهى کرده دورى مى‏ کنند و به آنچه امر نموده عمل مى‏ کنند و آنان در تکریم و احترام برادران مؤمن خود به على (علیه السلام) اقتدا مى‏ نمایند.»

حجت الاسلام والمسلمین محمد سعیدی آریا، درمورد دیدگاه امام حسن عسکری (ع) درباره ایمان بیان کرد: امام حسن عسکری (ع) می‌فرمایند: «خِـصْلَتانِ لَیْسَ فَوْقَـهُما شَـیْءٌ؛ أَلایمـانُ بِاللّهِ وَ نَفـْعُ الإخـوانِ» «دو خصلت است که بالاتر از آن‌ها چیزى نیست: ۱). ایمان به خدا ۲). سود رسانى به برادران دینى.» یعنی دو صفت و ویژگی برای انسان مومن وجود دارد که بالاتر از آن‌ها وجود ندارد که یکی، ایمان به خدا به عنوان، یک مسئله بسیار مهم و دیگری، به درد بخور بودن برای برادران دینی است که در روایات ها، به ایمان داشتن و بدنبال آن، اعتقاد قلبی محکم تأکید زیادی شده است. زیرا شک و تردید در آن، راه ندارد.

همچنین، امام حسن عسکری (ع) فرموده اند: «علامات المؤمنین خمسٌ صلاة الاحدى و الخمسین و زیارة الاربعین و التختم فى الیمین و تعفیر الجبین و الجهر ببسم اللّه الرحمن الرحیم» «نشانه‏ هاى مؤمنان (شیعیان) پنچ چیز است: خواندن پنجاه و یک رکعت نماز در هر روز (۱۷ رکعت واجب و ۳۴ رکعت نافله)، زیارت اربعین امام حسین (علیه السلام)، داشتن انگشتر در دست راست، و ساییدن پیشانى به خاک و بلند خواندن بسم اللّه الرحمن الرحیم (در نمازها).»