ماجرای سنگ ۶۰ تنی بالای گلزار شهدا چه بود؟

خدمات شهری

معاون خدمات شهری کرمان از تامین آب شرب پایدار برای مجموعه گلزار با استقرارتانکر‌های ۴ هزار و ۲ هزارلیتری خبرداد.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8314149/%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%86%DA%AF-%DB%B6%DB%B0-%D8%AA%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D9%84%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%AF%D8%A7-%DA%86%D9%87-%D8%A8%D9%88%D8%AF

او افزود: ۳۰ چشمه سرویس وحمام در این محدوده اجرایی شده و نیز هرس و شستشوی درختان جنگل برای کاهش گرد وغبار انجام شده است، ۲ میلیون نهال تولید شده برای پردیسان و نورپردازی و ورودی زیبا برای پردیسان اجرایی شده است.

فداکار بیان کرد: درحوزه اسکان نیاز به کمک مردم داریم هرچند اقدامات خوبی شده است و ما حتی سالن‌های ورزشی سطح شهرکرمان را نیز علاوه براسکان‌های مردمی در نظر گرفته ایم تا زوار حاج قاسم به بهترین شکل پذیرایی و اسکان شوند.

او از برگزاری رزمایش ایمنی و امنیتی در روز‌های شنبه و یکشنبه آینده خبرداد.

او با اشاره به اینکه مشکلات موجود بین دستگاه‌ها نباید در ایام سالگرد مانع کار شود گفت: مشکلی بین پایانه مسافربری کرمان وچند دستگاه دیگر بود که تذکر دادیم به پایانه مسافربری و گفتگو‌هایی شده واین مساله حل شده است.

او از ایجاد ۶۰ شیر برای موکب‌های مستقر درمحدوده پردیسان قائم خبرداد وگفت: علاوه بر ۸ چشمه سرویس و دو حمام که امسال افزوده شد نیز ۳ مجموعه سرویس بهداشتی توسط میراث فرهنگی ایجاد شد وگازرسانی به طول ۲.۸ کیلومتر در این محدوده انجام شد.

معاون
جلالی معاون سیاسی استاندارکرمان نیز در این مراسم گفت:وظیفه ما در دولت برای مراسم سالگرد حاج قاسم، بحث امنیت است، امسال حوزه ایمنی و امنیت ازهم جدا شدند و دو تیم مجزا روی این دو بحث کارمی کنند و تلاش می‌شود حتی برای یک زائر اتفاقی نیفتد.

او اظهار کرد: در این ایام هر شهرستان حداقل یک برنامه شاخص در این حوزه خواهد داشت به طور مثال شهرستان کهنوج یادواره شهدای عشایر را میزبانی خواهد کرد.

معاون فنی وعمرانی استاندار کرمان با اشاره به طرح جامع سامان دهی محدوده‌های اطراف گلزار شهدا گفت: از آنجا که اختلاف نظر بین طراح و متخصصین اجرای طرح زیاد بود تصمیم گرفتیم مجموعه گلزار را فعلا کارکنیم.

او از حذف سنگ بزرگی که می‌توانست گلزار شهدا را با خطر مواجه کند خبر داد و گفت: این سنگ ۶۰ تنی در وضعیت نامتعادلی در بالای کوه قرار داشت و کاملا ازبدنه کوه جدا بود که با کارشبانه روزی تیم‌های فنی وایمنی حذف وخطر بزرگی از بالای سرگلزار شهدا و مهدیه صاحب الزمان برداشته شد.

 

 

استاندار کرمان گفت: ما بحث گردشگری مقاومت را در ادامه با هزینه‌های درنظر گرفته شده در برنامه داریم و فرصت خوبی برای برنامه ریزی این گردشگری مهیا است علاوه بر سرانه هتلینگ و پذیرایی استان باید برای عده زیادی که بودجه هتل و مهمان پذیر‌ها را ندارد فکر اسکان باشیم.

جریان سنگ ۶۰ تنی چه بود!

جلالی بیان کرد: طرح هر خانه یک زائر سرا را نیز با کمک مردم کرمان مانند سالهای گذشته اجرا خواهیم کرد، از وجود مترجمین بومی نیز برای راهنمایی زائرین خارجی استفاده خواهیم کرد و به همین منظور بخشی را در گلزار شهدا به بین الملل اختصاص دادیم.

استاندار کرمان در این نشست ۳ ساعته با اشاره به نقش پشتیبانی استانداری کرمان در مراسم‌های سالگرد برهمکاری تمام دستگاه‌های دولتی وخصوصی برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم‌ها تاکید کرد.

موسوی اظهار کرد: در خصوص شهدای تشییع حاج قاسم نیز از محل کمک شهرداری‌های استان کمک کردیم ضمن بهسازی محیط دیواره سازی محیط نیزانجام شد.

او از برپایی بیش از ۶۰ موکب در مراسم سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی در محدوده گلزار شهدا کرمان ونیز ۳۰ موکبی مردم در سطح شهر کرمان خبرداد.

معاون فنی استاندار کرمان تصریح کرد: حواشی زیادی نظیر تذکر برای کوه خواری، چرایی بستن راه، نگرانی‌های مردمی را بابت این کار پشت سرگذاشتیم، حتی بعضی کوه نوردان به ما برای تخریب کوه تذکر میدادند.

در این نشست که به منظور استفاده ازتجربیات خبرنگاران در سال‌های قبل ، در هتل جهانگردی کرمان برگزار شد، تمامی رسانه‌ها موارد مختلفی را برای برگزاری هرچه بهتر مراسم‌های سومین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی ارائه کردند.

آیت اللهی موسوی اظهار کرد: ابتدا بحث ترافیک را دنبال کردیم وسپس نصب علایم و تامین روشنایی معابرانجام شد، منبع ۳۰ هزار لیتری آب نصب شد و لوله اصلی انتقال آب به طول دوکیلومتر به محدوده گلزار برده شد.

معاون سیاسی استاندار کرمان افزود: دوکمیته مجزای مردمی دیده شد، کمیته بین الملل نیزبرای زایرین خارجی حکم راهنمای زائر را دارد، همچنین کمیته شهدای تشییع نیز پیگیر مسایل مختلفی است و برنامه ویژه‌ای برای این شهدا داریم.

او بیان کرد: برای اینکه سنگ هنگام رها شدن خطرناک نباشد، ضمن بستن مسیر دیوار‌های پیش ساخته‌ای کنارمهدیه صاحب زمان ایجاد کردیم ونیز دو جاده بالای کوه ایجاد کردیم که خسارتی به ساختمان‌های پایین نرسد.

نشست هم اندیشی استاندار ورسانه برای برگزاری سالگرد شهادت سردار دل‌ها؛

سیدمصطفی آیت اللهی موسوی معاون فنی وعمرانی استاندارنیز دراین نشست گفت: این سنگ بزرگ در کوه‌های صاحب زمان درست بالای سر گلزار بود که در وضعیت خطرناک داشت ما تخصص‌های مختلفی را به کار گرفتیم وگروه‌های زیادی درچند روز فشرده کار کردند تا توانستیم این سنگ را با کمترین خسارت به کوه یا خیابان‌های مجاورتخریب و حذف کنیم.

محمد مهدی فداکارو معاونین وی به برخی سوالات خبرنگاران نیز پاسخ دادند.

محمد ایرانمنش معاون خدمات شهری کرمان نیز دراین نشست از راه اندازی پارکینگ بزرگ ۴ هزارمترمربعی توسط شهرداری کرمان در محدوده پردیسان جنگ قائم کرمان خبرداد.

او تاکید کرد:تیم‌های ایمنی ضمن تور کشیدن اطراف سنگ، مواد منبسط کننده‌ای را در سنگ تزریق کردند تا ابعاد متلاشی شدن سنگ کم شود و که خوشبختانه سنگ در حین تخریب پودر شد وبه هیچ مکانی آسیب وارد نشد.

جلالی بیان کرد: ابتکاری که امسال انجام شد، اینکه شهرستان‌ها را دخیل کردیم، ۶ جلسه با اعضای ستاد شهرستان‌ها داشتیم، یکشنبه آتی نیز جلسه مشترک با کلیه فرمانداران داریم و نیزاز ظرفیت‌های تمام سخنرانان ومداحان کشوری درشهرستان هانیز استفاده می‌شود.

معاون فنی وعمرانی استاندار کرمان بیان کرد: سه بخاربزرگ نیز از سازمان همیاری شهرداری‌ها به مجموعه برگزاری مراسم اهداشده است که در خیمه بزرگ در میانه گلزار منتقل شده است.

او از برگزاری جلسات مختلف توجیهی برای اعضای کمیته ایمنی و امنیت خبرداد وبیان کرد: ۲۲ شیر هیدرانت برای مهار آتش سوزی احتمالی نصب ونیز دربحث‌های بیوتروریسم اقدامات زیادی انجام شده است.

استاندار

فداکار تصریح کرد: ما به کمک مردم برای برگزاری مراسم‌ها به شکل جدی نیاز داریم، به طور مثال یک گروه فرهنگی ۳۰۰ نفره از تهران اعلام کرده اند برای شروع کارفرهنگی بزرگی می‌خواهند کار را از کنار مزار حاج قاسم سلیمانی آغاز کنند.

او از در نظر گرفتن تاکسی واتوبوس ازپایانه مسافربری، راه آهن و فرودگاه کرمان به شکل مستقیم به گلزارشهدا کرمان خبرداد.

آیت اللهی موسوی افزود:این سنگ غول پیکر ۵۹ تا ۶۰ تن وزن داشت به جز سنگ‌های بستر زیرین آن، تلاش ما برای سریع انجام شدن کار در عین رعایت مسائل ایمنی یک هفته طول کشید.

فداکار با اشاره به اینکه از اینکه با پیشنهادات مناسب حتی جلوی اجرای طرحی گرفته شود، ابایی ندارد گفت: در برگزاری مراسم‌ها نقش اصلی با بنیاد شهید و دیگر دستگاه‌های فرهنگی است وما عمدتا در حوزه‌های پشتیبانی و امنیتی مراسم‌ها کار می‌کنیم.

او از انجام امور زیربنایی در محدوده‌های نزدیک به مراسم خبرداد وگفت: معاونت فنی استانداری کرمان طرح سامان دهی گلزار شهدا را در دستور کار داشت که انجام شده است.

او اظهارکرد: تمام سرویس دهی ما از گلزار با اتوبوس است، ۲۲۳ متر حصارکشی محدوده ها، نصب درب ریلی برای گلزار و نصب سه برج نوری و درب‌های ماشین روانجام شده است.

سنگ