داستان بیست و چهارمین جشنواره قصه گویی در کرمان پایان یافت

نجمه‌خاتون خداترس امروز در اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی در کرمان با تبریک هفته ملی کودک گفت: تعداد ۱۱۰ قصه به دبیرخانه استانی جشنواره رسیده بود.

او افزود: این جشنواره شامل بخش‌های «ملی» ویژه قصه‌گویان نوجوان ۱۲ تا ۱۸ سال، بزرگسالان ۱۸ سال به بالا و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ و «بین‌الملل» شامل اجرای قصه‌گویان حرفه‌ای ایران و کشور‌های دیگر است.

خداترس بیان داشت: موضوعات بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی همچون سال‌های قبل، شامل: «امید‌ها و آرزوها»، «شادی‌ها و غم‌ها» و «ایثار و از خود گذشتگی» است.

او بیان کرد: بخش‌های «قصه‌گویی ۹۰ ثانیه‌ای» و «پادکست قصه‌گویی»، بخش غیررقابتی جشنواره بین‌المللی «قصه‌گویی برگزیدگان» و بخش علمی جشنواره، شامل: جستار، مقاله علمی، کتاب، پایان‌نامه و رساله نیز از بخش‌های دیگر بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستند.

لیلی خسروی با قصه «زنان قهرمان» رتبه اول و سیدعلی حسینی‌نسب با قصه «رزم سهراب و رستم» رتبه دوم گروه سنی بزرگسال بخش آیینی‌سنتی و فاطمه‌زهرا سالاری با قصه «بستور»، فاطمه‌زهرا علی‌توکلی با قصه «رزم رستم و سهراب» و ایلیا کیخواه با قصه «نقل رستم» رتبه اول تا سوم گروه سنی نوجوان بخش آیینی‌سنتی را به خود اختصاص دادند.

او اضافه کرد: بخش «آیینی سنتی»، شامل: اجرای قصه‌گویی با نگاه به سنت‌ها و آیین‌های دینی و ایرانی، در یکی از شیوه‌های نقالی، پرده‌خوانی و یا شمایل‌گردانی است که نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال و بزرگسالان ۱۸ سال به بالا در آن شرکت کردند.

او افزود: در نخستین روز از این مراسم، دانش‌آموزان مدرسه پسرانه ناشنوایان «احیاء» و مجتمع دخترانه ناشنوایان «فرزانه» مهمان جشنواره شدند.

در پایان مراسم اختتامیه زهرا استادنارویی مجری صداوسیما مرکز کرمان به نمایندگی از هیئت داوران بیانیه‌ای رابه شرح زیر قرائت و برندگان این جشنواره را اعلام کرد:

در بخش ملی و گروه سنی بزرگسال به ترتیب فاطمه اعلایی‌فرد با قصه «قدرت کم‌زهره»، احسان بحرینی با قصه «کک به تنور» و آرام امینی با قصه «سرتاجر» رتبه اول تا سوم و در گروه سنی نوجوان مریم منصوری با قصه «جیگوری»، نازنین‌زهرا خواجویی با قصه «گلنسا» و یلدا میرکی با قصه «روباه پوستین‌دوز» رتبه اول تا سوم را کسب کردند.

سرپرست کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان کرمان گفت: داوری مرحله استانی بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در استان کرمان را زهرا استاد نارویی، طیبه اعتمادی و فریبا اسماعیلیان‌افشار بر عهده داشتند و زکیه سالاری قصه‌های زبان اشاره را پایش و بررسی کرد.

به گفته او مرحله کشوری این دوره از جشنواره شب یلدا برگزار خواهد شد.

سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان با اشاره به اینکه برگزیدگان سطوح منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی جشنواره‌های پیشین، قصه‌گویان و مجریان حرفه‌ای و قصه‌گویان علاقه‌مند از سایر کشورها، ۲ بخشی است که همانند گذشته برگزار خواهد شد.

خداترس از بخش «قصه‌گویی زبان اشاره» سخن گفت و افزود: در این بخش، قصه مورد نظر با هر قالبی به زبان اشاره فارسی اجرا می‌شود و بزرگسالان ۱۸ سال به بالا در آن شرکت کرده‌اند.

سرپرست کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان کرمان تصریح کرد: برندگان استانی بعد از آن با دیگر قصه‌گویان هر منطقه رقابت خواهند کرد.

خدا ترس بیان داشت: مرحله استانی بیست و چهارمین جشنواره، قصه گویی همزمان با روز جهانی کودک در سالن باران اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با رقابت ۲۸ قصه‌گوی نوجوان و بزرگسال برگزار و امروز ۱۷ مهرماه اختتامیه این جشنواره با اعلام برگزیدگان برگزار شد.

او فزود: بعد از پایش اولیه، ۳۰ قصه به مرحله اجرای صحنه‌ای و رقابت نهایی در مرحله استانی راه یافت که از میان این ۳۰ قصه از هر بخش نوجوان و بزرگسال، ۳ برگزیده به مرحله منطقه‌ای بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی معرفی می‌شوند.

هیئت داوران در این دوره جشنواره به صورت ویژه از پروین اکبری بی‌بی‌حیات با قصه «مشگل‌گشا» به عنوان مادربزرگ قصه‌گو قدردانی کردند.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8255581/%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%82%D8%B5%D9%87-%DA%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA

همچنین، صغری خواجویی‌نژاد با قصه «مشتی گلین خانم» برگزیده بخش پدربزرگ و مادربزرگ‌های استان کرمان اعلام شد و سمیه امیرتیموری با قصه «من می‌ترسم» در قصه‌گویی زبان اشاره به عنوان برگزیده به مرحله بعدی راه یافت.