افتخار می کنم که شهروند تهرانم/ آرزویم بازگشت به چین است

این که من تنها مربی کروات هستم که موفق شده ام، همانطور که من تنها مربی کروات هستم که یک تیم ملی خارجی را به جام جهانی برده ام. این اتفاق با تیم ملی ایران در آلمان در سال ۲۰۰۶ بود. باید بگویم کرواسی موفق شده است.

شما به عنوان سرمربی تیم ملی ایران توانستید به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان راه یابید و به دلیل این موفقیت به عنوان شهروند افتخاری تهران معرفی شدید.  چه حسی داشت؟

 

در سایر شهر‌های ایران، حتی یک حادثه اتفاق نیفتاد، فقط شادی و خوشحالی بی‌نظیری در بین مردم رخ داد، البته افتخار می‌کنم که شهروند افتخاری تهران اعلام شده‌ام، چنین چیزی به ندرت به خارجی‌ها داده می‌شود».

اخیرا پیشنهادی از تیم ملی ایران داشتید؟

هیچکس به صورت رسمی از ایران با من تماس نگرفت بلکه خبرنگاران و کسانی که نزدیک به فدراسیون هستند تماس گرفتند. آنجا درباره کارلوس کی‌روش و من به عنوان افرادی که احتمالا بتوانیم جایگزین سرمربی ایران شویم صحبت شد، اما من در پاسخ به این مسئله گفتم قرارداد دارم و به هیچ وجه نمی‌خواهم قراردادم دچار تزلزل بشود و تا زمانی که اسکوچیچ سرمربی تیم ملی ایران است، دوست ندارم به هیچ وجه صحبتی درباره این تیم بکنم.

اسکوچیچ چطور می‌تواند خودش را با تیمش برای جام جهانی آماده کند؟در حالی که هم بازیکنان و هم خودش می‌دانند احتمال برکناری او هست.

تا سال ۲۰۲۴ با عمان قرارداد دارم. البته در قراردادم بندی قید شده در صورتی که قصد جدایی داشته باشم باید جریمه‌ای بپردازم؛ بنابراین اگر بخواهم تیمم را ترک کنم و پیشنهاد بهتری را بپذیرم مشکلی برای جدایی ندارم.

در دسامبر ۲۰۰۹ روی نیمکت شاندونگ لوننگ چینی از جینان نشستید و بلافاصله در فصل اول قهرمان چین شدید.  کار و زندگی در چین چگونه بود؟

قبلاً گفتم که همه چیز در چین مرا خوشحال می‌کند. به عنوان مثال، شگفت انگیز است که مردم چقدر سریع چیز‌های جدید را پذیرفتند و با یک روش جدید زندگی سازگار شدند. من همچنین غذا‌های چینی را دوست داشتم و به اندازه کافی خوش شانس بودم که تعداد زیادی از غذا‌های مختلف را میل کردم. به طور خلاصه، چین آرزوی ابدی من برای بازگشت و زندگی در آن کشور زیبا و جالب است.  


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8203559/%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%85-%DA%A9%D9%87-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%85-%D8%A2%D8%B1%D8%B2%D9%88%DB%8C%D9%85-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

 زمانی که من به سکان هدایت تیم ملی فوتبال عمان رسیدم، هدف خاصی برای من در نظر نگرفتند، البته لازم بود که کیفیت فوتبال عمان را بالا ببرم تا بتوانم به دور بعدی یا آخر مقدماتی صعود کنم. مسابقات جهانی فوتبال در سال ۲۰۲۲ در قطر برگزار می‌شود، زیرا آن‌ها تاکنون تنها دو بار در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی حضور داشته اند و در عین حال هدف خود را برای آماده سازی تیم ملی در نظر گرفتم تا حریفی برابر با همه باشد. تیم‌های آسیایی علاوه بر راهیابی به مسابقات نهایی

جاه طلبی‌های بیشتر شما روی نیمکت عمان چیست؟

ما می‌دانیم که به عنوان تیمی وارد این رقابت‌ها می‌شویم که به سختی می‌توانیم کاری انجام دهیم، اما باید تاکید کنم که بازیکنانم، ملی پوشان عمان، بسیار سخت کوش، با انگیزه در کار هستند و این به من خوش بینی زیادی می‌کند. دقیقاً به همین دلیل است که ما حق داریم رویای خود را رویاپردازی کنیم. 

اگر اشتباه نکنم شما تنها مربی کروات هستید که توانستید با دو تیم ملی مختلف (با تیم ملی ایران در سال ۲۰۰۴ و حالا با عمان) به جام ملت‌های آسیا راه پیدا کنید.  چگونه در مورد آن نظر می‌دهید؟

عضو تیم یعنی یک بازیکن که فقط گهگاهی برای تیم ملی ظاهر می‌شد در همان زمان خیلی قانع کننده اول شدیم مقابل تیم دوم تیجانجین TEDA که ۱۳ امتیاز عقب بود در آن زمان میروسلاو کیرو بلاژویچ که هدایت شانگ‌های شنهوا را بر عهده داشت در چین نیز به عنوان مربی مشغول به کار بود. در دور آخر ما یک مسابقه با هم انجام دادیم و ۵ بر ۲ پیروز شدیم؛ بنابراین دانش آموز معلم را شکست داد!

سپس در سال ۲۰۱۰ قهرمان چین شد و با پرسپولیس تهران در فصول ۲۰۱۶/۲۰۱۷، ۲۰۱۷/۲۰۱۸، ۲۰۱۸/۲۰۱۹ به قهرمانی رسید.

ابتدای سال ۲۰۲۰ سکان هدایت تیم ملی عمان را بر عهده گرفتید.  چه هدفی پیش روی شماست و در تیم ملی چه وضعیتی پیدا کردید؟

در شهر جینان و باشگاه شاندونگ لوننگ کار کنید، زیرا بازیکنان فوق العاده مطیع و سخت کوش بودند، همچنین مدیریت باشگاه بسیار حرفه‌ای بود و من رابطه خوبی با آن‌ها داشتم. من بسیار از چین لذت می‌برم و بهترین خاطرات ممکن را از آن کشور دارم.

چه چیزی را در چین بیشتر دوست داشتید؟

البته که اسکوچیچ کار راحتی ندارد. بیش از یک سال و نیم است که در رسانه‌ها نوشته می‌شود من در حال مذاکره با ایران هستم و از من به عنوان سرمربی در این خصوص سوال می‌شود؛ این مسئله به هیچ وجه صحت ندارد. می‌دانید که رسانه‌ها می‌توانند هر چیزی دوست داشته باشند می نویسند. من همان زمان خواستم با اسکوچیچ تماس بگیرم و به او توضیح بدهم این خلاف واقعیت است و من هیچگونه اقدامی در این خصوص علیه او نکردم اما او جواب تماس هایم را نداد.

 در حال حاضر چه شرایطی دارید؟

به نقل از رسانه های کرواتی زبان، برانکو ایوانکوویچ، مربی فوتبال کرواسی، همه رکورد‌ها را در مورد تعامل کارشناسان فوتبال کرواسی در خارج از کشور شکست.  او با تیم ملی فوتبال کرواسی در فرانسه در سال ۱۹۹۸ به عنوان دستیار میروسلاو کیرا بلاژویچ به مدال برنز رسید، تیم ملی فوتبال ایران را به عنوان مربی به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان رساند، در سال ۲۰۰۷ با دیناموزاگرب قهرمان شد.

من برای یک باشگاه بزرگ در چین آمدم که در فصول اخیر (قبل از آمدنم) موفقیت چندانی کسب نکرده بود. در همان سال اول قهرمان شدیم و اینکه حتی یک تیم ملی هم نداشتیم.

کار کردن در ایران فوق العاده بود، زیرا مردم به شدت فوتبال را دوست دارند. به عنوان مثال، پس از صعود به جام جهانی آلمان و بعد از بازی با بحرین، بیش از هشت میلیون نفر در خیابان‌های تهران جشن گرفتند! وضعیت در همه موارد مشابه بود.