استفاده از ظرفیت‌های بومی، اولویت شماره یک استان یزد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد گفت: مدیریت کلان امور مشاوران و پیمانکاران باید ذیل شورای فنی استان باشد، از مشاوران خواست تا اختلافات داخلی خود را کنار گذاشته و سطح کیفی و کمی خود را ارتقاء دهند.

این موضوع را دهقانی‌زاده در نشست هم‌اندیشی شرکت‌های مهندسین مشاور استان مطرح کرد.

ابوالحسینی گفت: خواست استان و مجوعه فنی آن این است که تا آنجایی که امکان‌پذیر باشد از ظرفیت‌های بومی در پروژه‌های عمرانی استفاده شود.
او با انتقاد از اینکه شرکت‌های مهندسین مشاور استان آتلیه و تیم قوی در زمینه ارایه طرح به دستگاه‌های اجرایی را ندارند.

ابوالحسینی گفت: هدف این است تا شورای فنی استان را به جایگاه اصلی و حقوقی خودش برگردانیم.

محدودیت منابع دولتی، ایجاد و راه‌اندازی انجمن صنفی، حمایت دولت از مهندسین مشاور، مشکلات مالی، وجود برخی تعارضات در قوانین امور مالیاتی و تامین اجتماعی، محور بودجه‌ریزی و ضعف آن، چالش ساختار مهندسی، ارجاع نامناسب پروژه‌های دولتی به شرکت‌های مهندسین مشاور، ضعف نظام کارفرمایی، عدم قیمت‌گذاری مشخص برای خدمات مشاوران از سوی دولت، عدم پاسخگویی تهران، نیاز به اطلاع‌رسانی در خصوص کمبود تخصص‌ها، کم شدن فاصله میان این چنین نشست‌ها اشاره کرد.


منبع: https://www.yjc.news/fa/news/8204047/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D9%88%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DB%8C%D8%B2%D8%AF

محمد جواد ابوالحسینی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد تضعیف مشاوران با سابقه و قدیمی که منجر به از بین رفتن کوله باری از تجربیات و ظرفیت‌ها در کشور شده است را تاسف بار خواند و گفت: معدل و وضعیت کشور در این زمینه افت کرده و در استان یزد نیز این افت شدیدتر احساس می‌شود.

دهقانی‌زاده گفت: در این زمان اعتبارات قابل توجهی به صورت نقد به پروژه‌های سفر رییس جمهور به استان تخصیص داده شده و بسیاری از مطالبات این پروژه‌ها پرداخت شده است.

او گفت: ۴۵ شرکت مشاوره پایه ۳ در استان و سامانه ساجات فعال بوده که در ۸ گروه تخصصی با ۲۱ تخصص در حال ارایه خدمات هستند.

به گفته او بسیاری از دستگاه‌های اجرایی مدعی آن هستند که مشاوران بومی ظرفیت خالی در این خصوص را ندارند.

اوشورای فنی استان را بالاترین مرجع فنی دانست که متاسفانه دستگاه‌های اجرایی و حتی شورای تامین استان به آن توجهی ندارند.

 

او می گوید: تاکید مقامات ارشد استان در تمامی جلسات به دستگاه‌های اجرایی در اجرای پروژه‌های عمرانی این است که اولویت با مشاوران و پیمانکاران بومی است.

دهقانی‌زاده راه‌اندازی و ایجاد تشکل و انجمن تخصصی مهندسین مشاور در استان را مهم خواند و دستگاه‌های اجرایی را ملزم به پاسخگویی به آن دانست و گفت: درست یا غلط بودن ادعای دستگاه‌های اجرایی زمانی مشخص می‌شود که حضور مشاوران در استان پررنگ شود و انجمن یا تشکل خود را عملیاتی کنند.

به گفته او باید بار دیگر کارنامه گذشته مشاوران استان بررسی شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد بگفت: در تلاشیم  با کمک شرکت‌های مهندسین مشاور استان، مسائل و مشکلات مشاوران را سامان دهیم.

 مجید دهقانی‌زاده  گفت: باید با همکاری شرکت‌های مهندسین مشاور استان فضایی ایجاد شود تا به طور جدی و به صورت منسجم و یکپارچه به این مهم ورود پیدا کرد.

محمد دهقان مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد گفت: شرکت‌های مهندسین مشاور استان می‌توانند با کمک و ایفای نقش خود در پروژه‌ها، استان را در پیشبرد اهداف توسعه‌ای خود یاری دهند.